Athletic Director Information

Lakota Nation Invitational

https://www.lakotanationinvitational.com

Athletic/Activity Director/Coordinator Packet

1-Annoucements & General Information

2-Program Deadlines

3-Coordinator Information

4-Business Contact Information

5-Event Coordinator Information

6-Activity Coordinators

7-Athletic Coordinators

7-Athletic Directors

8-Board Member Information

9-Passes for Participating Schools in Basketball Tournament

10-Order Form for Additional Tickets

11-Tuesday Practice Sites and Times

12-Wednesday Challenge Games Sites and Times

13-Entry Fee Form for Basketball and all Activities

 

Prepared by:  Silas.Blaine@k12.sd.us   605-407-1320

Feel free to contact me if you have any questions.

 

 

                                                                                                                                               

 

To: Athletic Directors Participating LNI Schools 

Re: LNI Announcements and General Information

  1. The new arena is called the Summit, the other two arenas are Barnett Field House and Ice Arena all combined buildings are referred as The Monument.

  2. Each school will need an Administrator in Charge during your game who must report to scores table and give their name and school they are representing. The announcer will recognize Administrator in Charge during team introductions.

  3. Bring your own basketballs for practice and for game warmups. Due to Covid-19 protocol LNI will not provide basketballs.

  4. Due to Covid protocol: LNI recommends no shaking hands prior to start of game or after game. Inform coaches and players.

  5. Only team busses will be allowed to use access behind Barnett Filed House for unloading and loading basketball teams.

  6. Artwork can be dropped off at Lacroix Hall beginning at 9:00am Tuesday-December 14 and is to be picked up Friday-December 17 from 6:00pm-9:00pm. Every year some schools leave behind their Artwork.

  7. Home teams will be identified on last page of this packet for Wednesday’s challenge.

  8. LNI Command Center is room 101 of The Monument to pick up schools’ team tickets. If you need additional tickets your school can purchase at lower cost, see info in packet.

  9. Show up early for your game if previous game has running clock due to Mercy rule

        Game times may run a little ahead of schedule.

  1. Each arena will have LNI board members stationed usually on end of basketball court on high rise, see anyone of board members for questions or concerns.

  2. Visit Rapid City organizes a Caravan for Basketball Teams with police escort.

A red-carpet welcome with area businesspeople meeting teams as they enter building.

New Location: New caravan meeting location at Exit 55.

3:30pm: Buses depart for The Monument

4:00pm-5:30pm: Pasta Feed & Speaker in Rushmore 5 in Rushmore Hall, The Monument

 

 

 

To:  Athletic Directors Participating LNI Schools 

Re:  LNI Program Deadlines from Bryan Brewer

 

1-Public Service Award picture & article                                                      November 19, 2021

2-All State Athlete picture:                                                                            November 19, 2021

3-Head Girls & Boys BB Coaches picture & short Bio                                 December 3, 2021

4-Girls & Boys BB Team pictures & Team Rosters:                                     December 3, 2021

6-Wrestling & Cheerleader team pictures:                                                     December 3, 2021

   Get pictures in early. Absolute deadline is December 3rd

   if you don’t send your team pictures by deadline your pictures

   will not be in LNI Program!

   Send all info to:   Bryan Brewer          &        Terresah Hall          

                                ohiyaku@gmail.com          thall@simpsonsprinting.com

                                605-891-9500                     605-342-0979

 

8- Janel Wright is contact at Simplify, Prof LLC.

    Send school check and 2021 School Registration form for all entry fees.

            LNI Contact                                                          Make Entry Fee Checks Payable

Janel Wright                                                      Lakota Nation Invitational

janel@simplifyprofllc.com                                 3213 West Main St. #425

                       Direct: (605) 391-3149                                      Rapid City SD 57702                              

                                                                                                    

9- Jayne Kraemer is contact at The Monument for School Student/Advisor additional Tickets and

     school purchase orders if your students plan on eating in food court. No outside food

     will be allowed in The Monument!

            LNI Contact                                                       School Student/Advisor Tickets

         Jayne Kraemer                                                  Make Checks Payable:

         The Monument                                                   The Monument

         Office: 605-394-4115                                        Attn: LNI Basketball Tickets

    jaynek@themonument.live                                   444 Mount Rushmore Road North                                                                                                                                                                                           Rapid City SD 57701

 

To:  LNI Activity/Athletic Coordinators

Re: LNI Coordinator Information

 

1-Update your event information & picture on LNI Website                                                 ASAP

Send to   Ben Bordeaux or Yancy Gunhammer

                           Ben.Bordeaux@k12.sd.us or Yancy.Gunhammer@k12.sd.us

 

2-LNI Program Coordinator picture due:                                                                                ASAP 

Send to   Bryan Brewer &  Terresah Hall   

                ohiyaku@gmail.com    thall@simpsonsprinting.com

                605-891-9500             605-342-0979

3-Janel Wright is contact at Simplify Prof LLC                                                                    ASAP

   contact her for schools who paid entry fees for your event, she will also handle stipends.

 

            Entry Fees/Vendor Fees/Stipends                       Make Entry Fee Checks Payable

            Janel Wright                                                            Lakota Nation Invitational

            Simplify Prof LLC                                                    3213 West Main St. #425

            Direct: (605) 391-3149                                           Rapid City SD 57702

            janel@simplifyprofllc.com                            

 

3-Jayne Kraemer is contact for LNI activity event room & equipment                                 ASAP

 

Monument Rooms/Tables/Chairs                       School Student/Advisor Tickets

Jayne Kraemer                                                        Make Checks Payable:

The Monument                                                         The Monument

Office: 605-394-4115                                              Attn: LNI Basketball Tickets

jaynek@themonument.live                                    444 Mount Rushmore Road North

                                                                                  Rapid City SD 57701

4- Jayne Kraemer is contact for using school purchase orders to purchase food from food court.

   No outside food will be allowed into The Monument!

LNI Business Contact Information  

 

Entry Fees/Vendor Fees/Stipends                                       Make Entry Fee checks out:

Janel Wright                                                                           Lakota Nation Invitational

Simplify Prof LLC                                                                   3213 West Main St. #425

Direct: (605) 391-3149                                                          Rapid City SD 57702

janel@simplifyprofllc.com                                        

                                                                

Monument Rooms/Tables/Chairs etc.                                School Student/Advisor Tickets

            Jayne Kraemer                                                                        Make Checks Payable:

            The Monument                                                                         The Monument

            Office: 605-394-4115                                                              Attn: LNI Basketball Tickets            

jaynek@themonument.live                                                                 444 Mount Rushmore Road North                                                                                                                                                                                           Rapid City SD 57701

Awards/Jackets                                                                                                        

Jon Holsworth                                                                        

Dakota Sports                                                                          

Office: 605-391-2570                                                            

jon@dakotasportsonline.com                                    

 

Programs                                                                               Website

Terresah Hall                                                                          Ben Bordeaux

Simpson Printing                                                                    Todd County School

605-342-0979                                                                         605-268-0529

thall@simpsonsprinting.com                                                  Ben.Bordeaux@k12.sd.us

 

Vendors                                                                                  Advertising

Dani Walking Eagle                                                               Jay Claymore

605-319-8034                                                                        701-301-3785

dwalkinge@sfisk12.org                                                        jayclaymore60@gmail.com

 

 

 

LNI Activity Coordinators

 

Archery                                                          Esports

Tim Villa                                                        Yamni Jack

605-786-2112                                                 605-441-4732

Tim.Villa@k12.sd.us                                      yamni.jack@k12.sd.us

 

Art Show                                                        Art Show

MaDonna Crow Eagle Co-Coordinator          Scott Fishel Coordinator Co-Coordinator

605-747-299                                                   605-747-3209

mcroweagle@sfisk12.org                               utanatsutsa@gmail.com

 

Business Plan                                                 Chess

Courtney Two Lance Coordinator      `           Mike Beardt   

605-454-2615                                                 605-259-3135                        

ost_credit@yahoo.com                                   mike.beardt@k12.sd.us

                       

Hand Games                                                  Knowledge Bowl

Roger White Eyes Coordinator                      McKayla Estes Coordinator

605-867-1289 ext-2531                                  605-730-0223

rogerwhiteeyes@redcloudschool.org             mckayla.estes@lowerbruleschools.org

 

Lakota Language Bowl                               

Jennifer Spotted Bear                                        

605-454-3991                                    

jennifer.spottedbear@k12.sd.us                                

 

Poetry Slam                                                   Poetry Slam

Autumn White Eyes Co-Coordinator            Augusta Terkildsen

autumn@firstpeoplesfund.org                     augusta@firstpeoplesfund.org

 

Teca Wacipi Okolakiciye

Vienna Kills Warrior

viennakillswarrior@littlewound.us

 

 

LNI Athletic Coordinators

 

Volleyball                                                                               Cross Country

Dani Walking Eagle                                                               Keith Ferguson                      

605-319-8034                                                                         605-441-880

dwalkinge@sfisk12.org                                                          keithferguson@littlewound.us                                                                      

 

Cheerleading                                                                         Basketball

Kellee Brewer                                                                         Bryan Brewer

605-890-3950                                                                         605-891-9500

Kellee.Brewer@k12.sd.us                                                      ohiyaku@gmail.com

 

Track                                                                                      Golf

                                                                                                Ben Bordeaux

                                                                                                605-268-0529

                                                                                                Ben.Bordeaux@k12.sd.us

 

Wrestling                                           Referees                        Referees

Jennifer Schaer                                   Larry Osborne                Dave Doland           

605-381-8730                                     605-381-4108                605-381-7754         

jschaer@csc.edu                                 ozmia@rap.midco.net    david.dolan@sanfordhealth.org

                                   

                                               

LNI Operations Coordinator Contact Information

 

Announcers                                                                           Books and TimeKeepers

Tiny DeCory                                                                           Barrett Haas

yvonnedecory@yahoo.com                                                    bearhaassr44@gmail.com

 

Command Center                                                                 Workers        

Teresa Voice                                                                           Bryan Brewer

twvoice@cctschieftains.org                                                   605-891-9500                                    

                                                                                                ohiyaku@gmail.com

Great Plains Tribal Health Board

Rikki Schad

605-200-0903

Rikki.schad@gptchb.org

 

Pg. 6

LNI Athletic Directors

 

Cheyenne Eagle Butte Allen Benoist          allen.benoist@ohitika.com                    605-200-0270

Crazy Horse                James Bagwell         james.bagwell@k12.sd.us                     605-454-6706

Crow Creek                 Jamie Fallis              jfallis2@gmail.com                               605-730-0207

Custer                    Joey Kortemeyer     joey.kortemeyer@k12.sd.us                   605-673-4473

Dupree                        Calby Pearman        calby.pearman@k12.sd.us                     605-365-5140

Lakota Tech                Francis Big Crow    Francis.bigcrow@k12.sd.us                               605-441-9117

Little Wound               Keith Ferguson        keithferguson@littlewound.us               605-441-8800

Lower Brule                Lance Witte            lance.witte@k12.sd.us                            605-461-8586

Marty                         George Erdahl         george.erdahl@k12.sd.us                       605-384-2102

McLaughlin                Dana Carry Moccasin dana.carrymoccasin@k12.sd.us         605-823-4484

Oelrichs                      Katie Bauder            katie.bauder@k12.sd.us                         605-535-2631

Omaha Nation             Brad Vogt                bvogt@unpsk-12.org                             402-380-2924

Pine Ridge                  Dale Pine Jr.            dapine22@hotmail.com                                       605-867-5191

RC Christian               Kyle Courtney         athletics@rcchristian.org                        605-341-3377

Red Cloud                   Christian McGhee   christianmcghee@redcloudschool.org   605-899-2414

St. Francis                   Dani Walking Eagle dwalkinge@sfisk12.org                         605-319-8034

Santee                         Larry Baker              lbaker@santeeschools.org                     308-627-3477

Takini                          Jordan Knife            jordan.knife@takiniskyhawks.com       605-538-4399

Tiospa Zina                 Mike Carlson           mcarlson@tzts.us                                   605-880-0488

Tiospaye Topa            Brent Mareska          brent.mareska@bie.edu                         605-733-2290

Todd County               Chuck Wilson                      chuck.wilson@k12.sd.us                       605-685-4551

Wakpala                      Tabor White Buffalo tabor.whitebuffalo@k12.sd.us             605-845-3040

White River                Eldon Marshall        eldon.marshall@k12.sd.us                     605-515-1477

 

 

LNI Board of Directors

 

Chuck Wilson                         LNI President                        Chuck.Wilson@k12.sd.us      608-685-4551

 

Silas Blaine                 LNI Vice-President                 Silas.Blaine@k12.sd.us          605-407-1320

 

Dani Walking Eagle   LNI Secretary                         dwalkinge@sfisk12.org          605-319-8034

 

Bryan Brewer             LNI Director Basketball         ohiyaku@gmail.com              605-891-9500

 

Bob Braveheart           LNI Board Member robertbraveheart@redcloudschool.org 605-685-4222

 

Jess Mendoza              LNI Board Member                hooper42@hotmail.com         605-365-6334

 

Jay Claymore              LNI Board Member               jayclaymore60@gmail.com    701-301-3785

 

John Haas                   LNI Board Member                mr.redkettle@gmail.com        605-484-7118

 

Mike Carlow               LNI Board Member                michael.carlow@bie.edu        605-867-5198

 

Allen Benoist              LNI Board Member                allen.benoist@ohitika.com     605-200-0270

 

Keith Ferguson           LNI Board Member            keithferguson@littlewound.us    605-441-8800

 

Johaunna Dreaner       LNI Assist Secretary         johaunna.dreamer@k12.sd.us     605-455-6692

           

Tickets for LNI Participating teams: One school administrator should pickup tickets from Room 101 starting Tuesday, December 14th afternoon into Wednesday,

December 15th morning.

 

Girls Basketball:  15 players, 3 managers, 1 bus driver                                 =  19

 

Boys Basketball:  15 players, 3 managers, 1 bus driver                                 =  19

 

Cheerleaders: 8                                                                                               =   8

 

 

Girls Basketball Coaches: 3 tickets                                                                =  3

Boys Basketball Coaches: 3 tickets                                                                =  3

Cheerleading Advisor:       3 tickets                                                               =  1

 

Admin: (6) 1 Superintendent, 4 Principals, 1 Athletic Director                     =  6

 

Public Service Award:  Recipient and spouse (2)                                          =  2

 

School Board Members (5) :                                                                          =  5

 

 

Total School LNI Tickets:                                                                              = 66

 

Make certain all tickets are issued, LNI will not be responsible for

any lost or stolen passes.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LNI Practice Times Tuesday-December 14: Sites & Times: Teams Bring Own Basketballs

 

Summit Arena             Tuesday-December 14th

11:00-12:00               Little Wound                          

12:00-1:00                  Crazy Horse                           

1:00-2:00                   Todd County Varsity             

2:00-3:00                   Lower Brule               

6:00-7:00                    Rapid City Christian              

7:00-8:00                    Cheyenne Eagle Butte                       

8:00-9:00                    Tiospaye Topa                       

9:00-10:00                  Lakota Tech                           

 

Ice Arena                    Tuesday-December 14th

11:00-12:00               Dupree           

12:00-1:00                  Santee            

1:00-2:00                   Todd County JV                    

2:00-3:00                   St. Francis                  

6:00-7:00                    Red Cloud                  

7:00-8:00                    Marty                         

8:00-9:00                    Tiospa Zina                            

9:00-10:00                  _____________         

 

Barnett Arena             Tuesday-December 14th

11:00-12:00               ___________                         

12:00-1:00                  ___________                         

1:00-2:00                   Takini             

2:00-3:00                   Wakpala                     

6:00-7:00                    McLaughlin               

7:00-8:00                    White River                           

8:00-9:00                    Crow Creek                            

9:00-10:00                  Custer 

 

New Location: Caravan for Basketball Teams:

3:00pm – Buses meet at Black Hills Harley Davison-2820 Harley Drive,

                                       Rapid City Exit 55

3:30pm – Buses depart for The Monument

4:00pm-5:30pm – Pasta Feed & Speaker in Rushmore Hall at The Monument

 

 

Pg. 11

LNI Challenge Day Wednesday-December 15: Sites, Opponents & Times

 

Summit Arena       Wednesday-December 15th

G 8:00am     Takini                           vs      Todd Co JV

B 9:30am     Takini                           vs      Todd County JV

G 11:00am   Tiospaye Topa               vs      Santee

B 12:30pm   Tiospaye Topa               vs      Santee

G 2:00pm    Omaha Nation                vs      Oelrichs

B 3:30pm    Crazy Horse                   vs      Dupree

G 5:00pm    Pine Ridge                     vs      Tiospa Zina

B 6:30pm    McLaughlin                   vs      Oelrichs

 

Ice Arena              Wednesday-December 15th

G 8:00am    White River                   vs      St. Francis

B 9:30am    Cheyenne Eagle Butte     vs      Crow Creek

G 11:00am  Cheyenne Eagle Butte     vs      Crow Creek

B 12:30pm  Little Wound                 vs      St. Francis

G 2:00pm    Red Cloud                     vs      Todd County

B 3:30pm    White River                   vs      Pine Ridge

G 5:00pm    Little Wound                 vs      Lakota Tech

B 6:30pm    Red Cloud                     vs      Todd County

 

Barnett Arena        Wednesday-December 15th

G 8:00am    Crazy Horse                   vs      Dupree

B 9:30am    RC Christian                  vs      Marty

G 11:00am  RC Christian                  vs      Marty

B 12:30am   Custer                           vs      Lower Brule

G 2:00pm    Custer                           vs      Lower Brule

B 3:30pm    Tiospa Zina                   vs      Wakpala

G 5:00pm    McLaughlin                   vs      Wakpala

B 6:30pm    Omaha Nation                vs      Lakota Tech

 

LNI Board approved 10-30-2021