GIRL'S BASKETBALL PAST CHAMPIONS

                     CHAMPION                                    COACH                                                                  RUNNER UP                    COACH

            1983-84 Pine Ridge 68            Jesse Mendoza, State A 7th Place                            Little Wound 50        Dave Archambault

            1984-85 Little Wound 53       Alex "Red" Prue                                                             St. Francis 51             Hank Doney

            1985-86 Pine Ridge 42            Jesse Mendoza                                                               Little Wound 34        Alex "Red" Prue

            1986-87 Pine Ridge 70            Charlie Zimiga                                                                Red Cloud 48             Rol Bradford

            1987-88 Pine Ridge 57            Charlie Zimiga, State A 8th Place                              Red Cloud 49             Dusty LeBeau, State A 6th Place

            1988-89 Pine Ridge 67            Charlie Zimiga, State A 4th Place                              Red Cloud 62 OT       Dusty LeBeau

            1989-90 Pine Ridge 54            Charlie Zimiga, State A Champions                          C-Eagle Butte 52       Allen Benoist

            1990-91 Red Cloud 69             Dusty LeBeau                                                                  C-Eagle Butte 50      Barry Mann

            1991-92 Red Cloud 78             Dusty LeBeau, State A Runner Up                             Pine Ridge 73           Charlie Zimiga        

            1992-93 Red Cloud 68             Dusty LeBeau, State A 3rd Place                                Pine Ridge 48           John Jordan

            1993-94 Todd County 54        Lema LaPointe                                                                St. Francis 47            Alex "Red" Prue

            1994-95 Todd County 66        Lema LaPointe                                                                Red Cloud                  Dusty LeBeau

            1995-96 Red Cloud 58             Dusty LeBeau, State A Consolation Champs          St. Francis 53            Alex "Red" Prue

            1996-97 St. Francis 55             Alex "Red" Prue                                                              Pine Ridge 50            Earl Vermillion

            1997-98 Pine Ridge 59            Charlie Zimiga                                                                 St. Francis 49             Alex "Red" Prue

            1998-99 Pine Ridge 60            Charlie Zimiga                                                                 Todd County 62         Roger Crow Eagle, State A 6th Place

            1999-00 Todd County 46        Roger Crow Eagle                                                            Red Cloud 39             Mary Tobacco

            2000-01 Pine Ridge 55            Lynelle Long                                                                     Red Cloud 42             Mary Tobacco, State A 7th Place

            2001-02 C-Eagle Butte 67      Arlyn Wohlleber                                                               Red Cloud 40             Mary Tobacco, State A 8th Place

            2002-03 Red Cloud 50            Mary Tobacco                                                                    Hill City 39                 Bryce Schaffer

            2003-04 Todd County 58       Chuck Wilson                                                                     McLaughlin 57          Donna Taken Alive

            2004-05 Todd County 60       Chuck Wilson, State A 6th Place                                   Little Wound 43       Richard "Tuffy" Lunderman

            2005-06 Custer 39                   Dr. Paul Anderson                                                            Little Wound 34       Mary Tobacco

            2006-07 Pine Ridge 63            Bill Mendoza                                                                      C-Eagle Butte 33      Arlyn Wohlleber, State A 7th Place

            2007-08 Pine Ridge 63            Dusty LeBeau                                                                    Red Cloud 43             Jerome LeBeau

            2008-09 Pine Ridge 74            Dusty LeBeau                                                                    Little Wound 63       Ted Standing Soldier Jr.

            2009-10            2

            2010-11 C-Eagle Butte            Les Logg                                                                              Standing Rock          Margaret Gates

            2011-12 C-Eagle Butte            Jesse Mendoza                                                                  Pine Ridge                  Laura Big Crow

            2012-13 Pine Ridge                 Laura Big Crow                                                                  C-Eagle Butte             Jesse Mendoza

            2013-14 Pine Ridge                 Laura Big Crow                                                                  Red Cloud                   Amanda Carlo

            2014-15 Todd County             Robert "Bob" Boyd                                                           Red Cloud                   Amanda Carlo

            2015-16 Little Wound            Lyle LeBeau Jr                                                                    Todd County              Robert "Bob" Boyd

            2016-17 Little Wound 65       Lyle LeBeau Jr                                                                    Pine Ridge 31            Laura Big Crow

            2017-18 Crow Creek 66          Vitals Falis                                                                          Pine Ridge 49            Laura Big Crow

            2018-19 Todd County 71        Robert "Bob" Boyd Jr.                                                      Crow Creek 47          Shavonne Stepp

            2019-20

            ,

                           

get-it-on-google.png

©Lakota Nation Invitational