top of page

Wrestling

Links to brackets in Track Wrestling will be available once wrestlers are entered in system

Jennifer Schaer.jpg
Jennifer Schaer, Coordinator

jennifer_schaer@hotmail.com

Work: 308-432-6069

Outstanding Boys Wrestler - Zaniyon Iron Eye, Lakota Tech

Outstanding Girls Wrestler - Sandra Moves Camp, Lakota Tech

2021
2022
2023

Ticket prices for fans:  Adults - $15.00; Students $10.00.  Everyone will need to purchase their tickets at the box office.

If you order through your school they will be Adults - $12.00, Students $8.00.

LNI Wrestling Tournament

Tuesday, December 12, 2023

Barnett Arena

 

Track Wrestling: 

  • Open for entries on Tuesday, November 28th and will close at 10:00 pm on Monday, December 11th.  All Entries MUST be submitted on TrackWrestling.

 

Passes:

  • Coaches, please have your wrestlers, coaches and managers loaded in your State High School Athletic Association website.  Names will be pulled off the website on Monday, December 11, 2023.  If you do not have everyone listed on the site, those not listed, will have to pay to get into the tournament - No exceptions! 

  • Additional passes for one bus driver must be submitted to me by noon on December 11, 2023.

  • All Coaches and Wrestlers will enter the Barnett Arena using the north back door.  If you come through the front doors – you will be charged.  All wrestlers, coaches, managers, bus drivers will be stamped when they enter the back door.  Their names must be on the list or they will need to purchase their own ticket. 

 

Program information: 

Please get pictures and names of the wrestlers, managers and coaches to Jennifer Schaer by Thursday, November 29th by 4:00 pm.  Please email an attachment to me at jennifer_schaer@hotmail.com.  If you do not get the picture or rosters in to me by December 1st, your team will not be in the program. 

Locker rooms will be provided at the Barnett Arena for both girls and boys teams.

Weigh-ins at 7:00 am Seeding Meeting begins after weigh-ins are completed.

 

Wrestling begins at 9:00 am.   We will continue wrestling, until there is only the top two in each weight.  There will be a short break to set up one mat under the light in the Barnett Arena.

 

Teams:  South Dakota:  Bennett County, Cheyenne Eagle Butte, Custer, Crow Creek, Lakota Tech, Little Wound, Lower Brule, McLaughlin, Mobridge, Pine Ridge, Red Cloud, Sully Butte, Tiospa Zina, Todd County, Winner.  North Dakota:  New Town, Standing Rock, White Shield.  Nebraska:  Winnebago

There will be NO practice rounds on Monday so that the mats can be set up.

Entry Fees:

            1 boys’ team $500.00 or 1 girls’ team $500.00

            1 boys and 1 girls team (same school) = $750.00

Please make checks out to:

Lakota Nation Invitational, C/O Sandra Weaver, Sage Creek Accounting 

3213 W. Main – St. #425

Rapid City, SD 57702

Please pay entry fees as soon as possible.

           

I am looking forward to seeing everyone again this year and having the Championship matches under the lights.  If you have questions, please email me at jennifer_schaer@hotmail.com or call me 605-381-8730.         

Wrestling Team Results.png
bottom of page