BOY'S BASKETBALL PAST CHAMPIONS

                     CHAMPION                              COACH                                                                       RUNNER UP                          COACH

            1977-78 Red Cloud 87            Ted Standing Soldier                                                     Wakpala 71                        Gene Ryan

            1978-79 Little Wound 79       Dave Archambault                                                        Pine Ridge 68                    Bryan Brewer

            1979-80 Little Wound 53       Dave Archambault, State B 4th Place                      St. Francis 52                    Calvin Iron Shell

            1980-81 Red Cloud 62            Rol Bradford                                                                    Pine Ridge 46                    Jesse Mendoza

            1981-82 Red Cloud 76            Rol Bradford                                                                    Marty 57                            Rick Evans

            1982-83 St. Francis 76           Alex "Red" Prue                                                               Red Cloud 63                    Rol Bradford

            1983-84 Pine Ridge 64          Jesse Mendoza, State A 8th Place                               Crow Creek 63                 Tony Franklin

            1984-85 Pine Ridge 81          Jesse Mendoza, State A 7th Place                               Little Wound 51               Alex "Red" Prue

            1985-86 Pine Ridge 67          Jesse Mendoza, State A 3rd Place                               Little Wound 53               Alex "Red" Prue

            1986-87 Pine Ridge 89          Jesse Mendoza, State A Champions                           Red Cloud 75                    Rol Bradford

            1987-88 C-Eagle Butte 81    Terry Nelson, State A Consolation                              Pine Ridge 75                   Bill Kappenman

            1988-89 Red Cloud 82          Dusty LeBeau                                                                    Pine Ridge 67                   Rol Bradford, State A 4th Place

            1989-90 Custer 59                 Larry Luitjens, State A Champions                             Red Cloud 53                   Dusty LeBeau, State A Runner Up

            1990-91 Custer 59                 Larry Luitjens, State A Runner Up                              Standing Rock 48           Tim Kahler

            1991-92 Custer 92                 Larry Luitjens, State A Champions                             Todd County 66               Lyle Parvin, State A Consolation              1992-93 Custer 64                Larry Luitjens, State A Champions                              Red Cloud 59                   Dusty LeBeau, State A 3rd Place

            1993-94 Little Wound 93    Silas Blaine                                                                         Red Cloud 84                    Dusty LeBeau, State A 4th Place

            1994-95 Little Wound 51    Silas Blaine                                                                         Red Cloud 47                    Dusty LeBeau, State A Champs

            1995-96 Little Wound 53    Silas Blaine                                                                         Custer 47                           Larry Luitjens

            1996-97 C-Eagle Butte 59   Jesse Mendoza                                                                   Red Cloud 58                    Dusty LeBeau, State A 4th Place

            1997-98 Custer 80                Larry Luitjens, State A Champions                              Pine Ridge 64                   Bill Pourier, State 4th Place

            1998-99 Crow Creek 69       Silas Blaine                                                                         C-Eagle Butte 56              Jesse Mendoza

            1999-00 Little Wound 54    Dusty LeBeau                                                                     Custer 44                          Larry Luitjens

            2000-01 C-Eagle Butte 63   Jesse Mendoza                                                                   Crow Creek 61                 Silas Blaine

            2001-02 Crow Creek 51      Silas Blaine                                                                          St. Thomas More 37      Dave Hollenbeck

            2002-03 Custer 78               Larry Luitjens                                                                     Pine Ridge 52                  Dusty LeBeau

            2003-04 Pine Ridge 67       Dusty LeBeau                                                                      C-Eagle Butte 62             Jesse Mendoza

            2004-05 Lower Brule 44    Doug White Bull                                                                 St. Thomas More 40       Dave Hollenbeck

            2005-06 St. Thomas More 58  Dave Hollenbeck                                                         St. Francis 44                   Roger Crow Eagle

            2006-07 Little Wound 49   Jamie Feather Earring                                                      St. Thomas More 46      Dave Hollenbeck

            2007-08 Red Cloud 86        Matt Rama                                                                           White River 66                Eldon Marshall

            2008-09 White River 65     Eldon Marshall                                                                    Custer 57                         Larry Luitjens

            2009-10 White River 85     Eldon Marshall                                                                    Red Cloud 72                   Matt Rama

            2010-11 Custer                    Larry Luitjens                                                                      McLaughlin                     Hank Taken Alive

            2011-12 White River          Eldon Marshall                                                                    Custer                               Larry Luitjens

            2012-13 White River          Eldon Marshall                                                                    Red Cloud                        Christian McGhee

            2013-14 Pine Ridge            Dusty LeBeau                                                                      White River                     Eldon Marshall

            2014-15 White River          Eldon Marshall                                                                    Red Cloud                        Christian McGhee

            2015-16 Winnebago           Blake Gardner                                                                     White River                     Eldon Marshall

            2016-17 Winnebago 97     Blake Gardner                                                                      Red Cloud 51                  Christian McGhee

            2017-18 White River 73    Eldon Marshall                                                                     Crow Creek 69                Billy Joe Sazue

            2018-19 White River 62    Eldon Marshall                                                                     Pine Ridge 58                  Casey Means 

            2019-20                                   n

           

           

                d 

get-it-on-google.png

©Lakota Nation Invitational